MON forsuje koncepcję Obrony Terytorialnej, która budzi kontrowersje wśród ekspertów. O idei mówili w programie Cafe Armia Waldemar Zubek (Ministerstwo Obrony Narodowej) i Mariusz Sybilski (Centrum Weterana).
Szef MON Antoni Macierewicz obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych i klas mundurowychfot.mon.gov.pl
Szef MON Antoni Macierewicz obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych i klas mundurowych/fot.mon.gov.pl
POSŁUCHAJ
42’17 30.07.16 Mariusz Sybilski: „Ministerstwo podjęło próbę oceny profili grup proobronnych i obliczenia potencjału tych organizacji. Efektem tego jest wykrystalizowanie się planu budowy Obrony Terytorialnej”.
Obrona Terytorialna ma liczyć docelowo ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad – dwie na Mazowszu i po jednej pozostałych województwach.
Jak podkreślił Waldemar Zubek, „jedną rzeczą, już przesądzoną, jest utworzenie wojsk Obrony Terytorialnej jako oddziałów wojskowych nie różniących się co do zasady funkcjonowania od innych części sił zbrojnych, a drugą rzeczą – zagospodarowanie inicjatyw”. – Zagospodarowanie inicjatyw jest pojęciem szerszym z kilku względów – zaznaczył Zubek.
– Nie wszystkie osoby mogą zmieścić się w formule obrony ze względu np. na kwestie kwalifikacji wojskowej czy badań lekarskich. Ponadto organizacje proobronne mają dużo szerszy zakres działań niż to, co nazywa się wsparciem bezpośrednim dla wojska – wyjaśnił Zubek.
Mariusz Sybilski odniósł się z kolei do sposobów wykorzystania potencjału organizacji paramilitarnych. – Ministerstwo podjęło próbę oceny profili grup proobronnych i obliczenia potencjału, które te organizacje mogą z siebie dać. Efektem tego jest wykrystalizowanie się planu budowy Obrony Terytorialnej – podkreślił Sybilski.
Gość dodał, że „widać jasno, że zostały one określone jako piąty rodzaj sił zbrojnych, a więc jest to normalne wojsko tyle że realizowane w trybie weekendowym i w trybie krótkich szkoleń”. – To bardzo sensowny plan – podsumował Sybilski.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Agnieszka Drążkiewicz.
Polskie Radio 24/pr
Data audycji: 30.07.16
Godzina audycji: 10:15

http://www.polskieradio.pl/130/4437/Artykul/1649270,Obrona-terytorialna-i-organizacje-proobronne