Wszystkim Paniom zasilającym szeregi Związku Strzeleckiego życzymy Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta!
Święto Dnia Kobiet ma wbrew pozorom stosunkowo długą historię, jednak nie ma jednomyślności co do jego dokładnej genezy.
Na pierwowzór Dnia Kobiet można natrafić już w starożytnym Rzymie, gdzie w pierwszym tygodniu marca obchodzono święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością – Matronalia. Podczas Matronaliów kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie. Składały w ofierze kwiaty boskiemu uosobieniu cnót żony, matki i niewiasty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, zaś w domu wyprawiały poczęstunek dla swoich niewolników. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Warto wspomnieć, że słowo Matronalia pochodzi od słowa matrona, które w języku łacińskim oznaczało kobietę zamężną, posiadającą dzieci.
Niektórzy twierdzą, że początek tego święta sięga dopiero 1857 roku kiedy to w Nowym Yorku, w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni, a który został upamiętniony dopiero 8 marca 1908 roku gdy na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Do inicjacji i zatwierdzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet przyczyniła się niemiecka socjalistka Klara Zetkin.
Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów, natomiast po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia (Wikipedia).
W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po drugiej wojnie światowej. Było szczególnie popularne w okresie PRL-u. W latach 80. W szkołach i zakładach pracy obchody święta kobiet były właściwie obowiązkowe. Poza kwiatami nie brakło również upominków w postaci rajstop, kawy czy czegoś mocniejszego. Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993 r., co ciekawe zniosła je kobieta – pani Premier Hanna Suchocka.
8 marca budzi sporo kontrowersji. Dla jednych Dzień Kobiet to ukłon w stronę kobiecości, dla innych propagandowe święto socjalistyczne, święto o silnym wydźwięku feministycznym czy wreszcie komercyjny gniot.
Pomimo, że Dzień Kobiet niektórym się źle kojarzy, to jednak jest to bardzo dobra okazja, aby kupić swojej matce, żonie, partnerce, siostrze czy też koleżance coś ładnego lub po prostu miło wspólnie spędzić czas. Kwiaty wydają się być doskonałym prezentem na tę okazję, zawsze odgrywały ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich, dzięki nim można wyrazić wiele uczuć: miłość, przyjaźń, szacunek, zainteresowanie, ale także ból rozstania, tęsknotę lub nawet zazdrość.