151 lat temu na świat przyszedł Józef Piłsudski. W książce Zygmunta Jana Tyszela można natrafić na ciekawy fragment odnoszący się do dnia 5 XII.

,,W burzliwą noc 5 grudnia 1867 r. jarzyły się jasnym światłem wszystkie okna dworku zułowskiego. Patrolującym go po okolicy żandarmom Murawiewa-Wieszatiela wydało się to podejrzane. A może tam znów spiskowcy szykują zamach na cara?.. Gwałtownie dobijają się do drzwi. A kiedy ich wpuszczono, zobaczyli matkę, która wydała na świat syna. Poszli więc ze śmiechem, nie przeczuwając , że na świat przyszedł największy spiskowiec i konspirator, Obrońca, Wskrzesiciel Narodu. I oto pierwsze spojrzenie na świat Józefa Piłsudskiego przesłonił cień carskiego żandarma…”

Józefowi Piłsudskiemu dopisało szczęście. Urodził się w Zułowie, na dworze szlacheckim, nieopodal pięknych litewskich puszcz. Wszystko czego dokonał, o czym marzył i co przeżył miało swój początek w tym miejscu. Ukształtowanie postaw przyszłego Naczelnika państwa dokonało się dzięki ludziom, którzy chcieli wypełnić testament poprzedników, m.in z powstania, które wybuchło na cztery lata przed jego urodzeniem. Od samego początku Józefa i jego rodzeństwo najbliższa rodzina, a przede wszystkim matka, zapoznawali z polską kulturą i sytuacją w jakiej znajdowała się ówczesna zniewolona Rzeczpospolita. Dzieci w zułowskim domu obok beztroskich zabaw otrzymywały wiele nauk w tym nawet pierwsze zasady życia konspiracyjnego.

,,Pani Maria uczyła też swe dzieci – a wychowywała sześciu synów i cztery córki- pierwszych reguł konspiracyjnego życia. Urządzała patriotyczne wieczorki, podczas których modlitwy łączyły się z żołnierskimi pieśniami i nauką robienia opatrunków”.

Efektem tych starań było wykształcenie w dzieciach, w tym Józefie, postaw nie będących kaprysem, lecz trwałym dążeniem do rzeczy większych, które obficie zaowocowało w przyszłości.

Ponadto obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wszystkim, którzy są gotowi oddać cząstkę siebie i swojego czasu dla innych składamy najserdeczniejsze życzenia wytrwałości i poczucia spełnienia w tym, czym się zajmują.

 

Cytaty pochodzą z książek:

– Z.J Tyszel, Piłsudski, Warszawa 1939

– B. Urbankowski, Józef Piłsudski. Marzyciel i Strateg, Zysk i S-ka, Poznań 2014

Zdjęcie – ciekawostkihistoryczne.pl