Szanowni Państwo

W tym roku przypada 106. rocznica bitwy pod Laskami, Anielinem i Brzustowem.

Korzystając z uprzejmości Starosty Radomskiego Pana Waldemara Trelki, w najbliższy piątek (25 września) odbędzie się spotkanie robocze w Sali Zarządu Starostwa w sprawie organizacji XXIX Marszu Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski. Marsz ma na celu upamiętnienie 106. rocznicy walk Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, w której brali udział żołnierze brygadiera Józefa Piłsudskiego. Bitwa była częścią ofensywy wojsk Austro – Węgierskich, których zadaniem było zdobycie Twierdzy Dęblińskiej (Iwangorod) w ramach operacji Dęblińsko – Warszawskiej.

Tam, gdzie rozpostarty skrzydłami Orzeł Polski trzyma straż, ponownie spotkają się strzelcy, by upamiętnić pierwszych żołnierzy polskich, którzy walczyli w październikowych bojach.

Kto widział to śmiercionośne pole, kto słyszał te jęki i daremne wołania, ten nie zapomni nigdy okropności wojny. Żołnierze z naszego baonu widocznie biegli drogą na prawo, więc może uniknęli tych wrażeń. Pociski coraz rzadziej walą, wyrzucając słupy ziemi i dymu. Coraz szybciej biegnę, zapadając się w doły i leje, z których z trudem się wydostaję. Nareszcie wpadam do gościńca. To wieś Laski – ze wspomnień uczestnika bitwy.

Marsz zaplanowany jest na dzień 24-25 października 2020 roku.

Tematem piątkowego spotkania będą sprawy organizacyjne, finansowe, logistyczne oraz bezpieczeństwa z powodu Covid-19. Podczas spotkania będą przedstawione projekty nt. XXX marszu w 2021 roku.

W dniu wczorajszym odebrałem nagrody (książki) od UdSKiOR na organizowany marsz. Mamy też zapewnienie o wsparciu rzeczowym i finansowym „Przyjaciół Marszu”.

Pozdrawiam
Komendant Marszu Roman Burek
Tel. 604219765 mail: romanburek@op.pl