48 lat temu, 25 sierpnia 1971 r., władze sowieckie rozpoczęły likwidację Cmentarza Obrońców Lwowa, na którym znajdują się mogiły bez mała 3000 obrońców miasta z okresu walk z Ukraińcami w latach 1918-1919 oraz wojny z bolszewikami w 1920 r.
Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany również Cmentarzem Orląt Lwowskich, znajduje się we wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego, na stokach wzgórz. Spoczywa tu wielu znanych Polaków, w tym przedstawiciele czterech pokoleń bojowników o wolność i niepodległość Polski: uczestnicy insurekcji kościuszkowskiej, żołnierze napoleońscy, uczestnicy powstań – listopadowego i styczniowego, obrońcy Lwowa.
25 sierpnia 1971 roku na Cmentarzem Orląt Lwowskich wjechały sowieckie czołgi, niszcząc kolumnadę. Groby zasypano ziemią, a na innych zbudowano asfaltową drogę. Zdemolowano płyty nagrobne, usunięto schody frontowe, na tarczy, gdzie był herb Lwowa, umieszczono sierp i młot. W katakumbach otwarto zakład kamieniarski, a gruz z nagrobków posłużył za fundament stawianego we Lwowie pomnika Lenina.
https://dzieje.pl/aktualnosci/45-rocznica-likwidacji-przez-sowietow-cmentarza-orlat-lwowskich
24 czerwca 2005 otwarto odbudowany Cmentarz Orląt Lwowskich poprzedziło to wiele lat uzgodnień i negocjacji między władzami Polski i Ukrainy, dotyczących m.in. treści napisu na płycie głównej i nagrobkach. Strona ukraińska uważała, że napisy o bohaterstwie Polaków mają charakter antyukraiński. Przedwojenna inskrypcja brzmiąca: „Nieznanym bohaterom poległym w obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich” została ostatecznie zastąpiona napisem na płycie głównej: „Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę”.
artykuł: Roman Burek