23 czerwca wszyscy Ojcowie, Tatusiowie obchodzą swoje święto. W tym roku święto wypada w sobotę. Nie zapomnijcie złożyć życzeń Tacie i ofiarować drobnego upominku.
Związek Strzelecki życzy wszystkim Tatom zdrowia, cierpliwości i wyrozumiałości dla swoich pociech, aby ten dzień był wyjątkowy, jednocześnie dziękując za wszystkie Ich starania.

   Obchody święta Dnia Ojca zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

Art.: JZ, źródło wiki, opracowanie własne, foto: Pixabay