Początki oddziału

   W październiku komendant Oddziału Kraków, jeszcze wtedy sekc. ZS Mateusz WAŁĘKA, przeprowadził nabór do oddziału w Andrychowie. Na zbiórkę naborową przyszło dwadzieścia osób. Od października do początku maja wszyscy dzielnie trenowali i szkolili swoje umiejętności. W międzyczasie komendant oddziału za swoje osiągnięcia został mianowany na stopień drużynowego.

Razem z komendantem chłopcy tworzą zgrany i ciągle rozwijający się oddział. Pierwszą uroczystością w czasie której można było ich zobaczyć było Święto Niepodległości 11.11.2016. W czasie okresu unitarnego dwukrotnie brali udział w zbiórce funduszy na rzecz Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Zaangażowali się również w Motomikołajki organizowane w Andrychowie. Część tych młodych chłopców w ostatnim czasie uczestniczyła w „Kursie Piechoty 2017” w Częstochowie. Organizowali dwa biwaki oraz Wigilię Strzelecką. Spotykają się w każdą sobotę w Gimnazjum nr 1 w Andrychowie, dzięki porozumieniu pomiędzy komendantem Oddziału Kraków a dyrektorem Gimnazjum
nr 1 im. Polskich Noblistów Mirosławem Pachlem.

3 Maja 2017

   Mimo wielu przeciwności i ciężkich chwil do Przyrzeczenia Strzeleckiego dotarło 12 chłopców. Uroczystość ich Przyrzeczenia miała miejsce w Kościele pw św. Macieja w Andrychowie, na uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Przyrzeczenie na sztandar Armii Krajowej z Kazimierza Dolnego od kandydatów odebrał Komendant Główny ZS st. insp. Roman BUREK. W delegacji wraz z komendantem przyjechali również Komendant III Okręgu do którego należy Odział Kraków, a zarazem komendant Oddziału Lublin komp. ZS Lech MARCZAK oraz sekc. ZS Wojciech SURMA.

Najbliżsi młodych strzelców oraz zaproszeni goście dzięki uprzejmości księdza proboszcza Stanisława Czernika zostali ugoszczeni w kryptach koło kościoła. W czasie obiadu poruszone zostały kwestie zacieśnienia współpracy pomiędzy Strzelcami a Parafią oraz Dyrekcją Szkoły. Ważnym wątkiem było również przedstawienie, którego dwudniowa premiera odbędzie 17-18.06.2017, a którego aktorami są także Strzelcy.

Przed i po uroczystościach, Komendant Główny wraz z druż. ZS Mateuszem WAŁĘKĄ uczestniczyli w odprawie Komendy Głównej.

art. druż. ZS Mateusz WAŁĘKA

Materiał do gazetki parafialnej

Napisali o nas:
http://www.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8690
http://www.mamnewsa.pl/newsy,16837-andrychow-swieto-konstytucji-3-maja-w-andrychowie-i-wadowicach–foto-