PREMIERA KSIĄŻKI O KULISACH POSZUKIWAŃ „KARASIA” Z TYGRYSIEJ ESKADRY

18 września w  piątek w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbyła się premiera książki wydanej przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” pt. Tragedia „Karasia” z 55 eskadry pod Wołominem.

Publikacja ma dokumentalny i jednocześnie unikatowy charakter, zarówno ze względu na to, że autorzy tekstów brali bezpośredni udział w pracach badawczych, ale przede wszystkim ze względu na bogatą ikonografię (97 fotografii). Są to nie tylko archiwalne zdjęcia, ale także niepublikowana dotąd dokumentacja fotograficzna z poszukiwań i ekshumacji. Książka stanowi zwieńczenie prac związanych z odnalezieniem i badaniem miejsca upadku polskiego samolotu PZL. 23B „Karaś”, zestrzelonego w 1939 roku w rejonie miejscowości Nowe Grabie k. Wołomina. Podczas prowadzonych prac natrafiono na szczątki ludzkie, które dzięki zachowanym, dobrze widocznym śladom po dystynkcjach na odnalezionym naramienniku, zostały zidentyfikowane jako należące do bohaterskiego lotnika – kpr. pil. Stanisława Zarzeckiego. Kilka tygodni po tym odbył się uroczysty pochówek pilota, który zgromadził bardzo dużą ilość osób, którzy obok najbliższej rodziny oddali hołd walecznej załodze, która poległa 7 września 1939 r.

Wstęp do książki napisał znany z anteny TVP Historia i TVP Regionalna – Adam Sikorski, który z ekipą programu Było… nie minęło – kronika zwiadowców historii (uczestniczącą również w poszukiwaniu szczątków „Karasia” pod Wołominem) przemierza Polskę i ujawnia zapomniane fakty z historii. Autorami pozostałych tekstów są Marek Rogusz, Zbigniew Charytoniuk, Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń. Dokumentację fotograficzną odnalezionych przedmiotów i części samolotu opracowała Marta Szymanowska, zaś okładkę zaprojektował Rafał Roskowiński.

Projekt został zrealizowany przez Fundację „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława RAGINISA, w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Powiatu Wołomińskiego.

Partnerami społecznymi wydania są: Fundacja Było nie minęło – Adama Sikorskiego, Związek Strzelecki, Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Patroni medialni wydania: Radio Fama Wołomin 94,7 MHz, Historia Wojskowa-portal historyczo – wojskowy (phw.org.pl), Portal historykon.pl, Portal historyczno – militarny historia.mil.pl, Portal II Wojna Światowa (sww.w.szu.pl).

Autor:st. komp. ZS Marcin SOCHOŃ

OKLADKA


Tagi:

 • 26 maja – DZIEŃ MATKI
  26 maja – DZIEŃ MATKI

  26 MAJA święto obchodzą wszystkie Mamy. Pamiętajcie koniecznie, aby tego dnia złożyć mamie życzenia.   Związek Strzelecki pragnie złożyć wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia: Życia w zdrowiu i pogody ducha, cierpliwości i wyrozumiałości, dziękując jednocześnie, za to, że byłyście, jesteście i zawsze będziecie przy nas i w naszych sercach w tych trudnych i bolesnych i w […]


 • 2 maja święto flagi
  2 maja święto flagi

  W życiu każdego narodu są takie chwile, które każdego zmuszają do zatrzymania się, zastanowienia, do odnalezienia w sobie tych przykładów, które zbliżają wszystkich Polaków i czynią z nas jeden naród. Jeżeli uważamy się za patriotów to okażmy szacunek wobec tradycji i kultury, bo patriotyzm jest naturalnym uczuciem każdego obywatela. Patriotyzm to miłość do wolności, do […]


 • Życzenia Wielkanocne 2023
  Życzenia Wielkanocne 2023

  Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełne wiary , nadziei i miłości pogodny w sercu oraz wielu pięknych chwil spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół Życzą Zarząd Główny, Strzelcy i Orlęta Związku Strzeleckiego