Czy setna rocznica odzyskania niepodległości będzie okazją do rewolucji w polskich symbolach narodowych?

Możemy spodziewać się zmiany barw na fladze i poprawienie wizerunku orła w naszym herbie. Resort kultury i Komisja Heraldyczna zapowiadają także poważne zmiany wyglądu korony orła.

Ministerstwo podkreśla, że prace są na „wczesnym etapie” i nie powstały żadne konkretne założenia ani projekty nowelizacji. „Rzeczpospolita” zaznacza, że zmiany mają poprawić największe błędy zarówno w ustawie, jak i w samych symbolach narodowych. A jest ich sporo.

Obowiązujące kolory flagi, które są określone w tzw. przestrzeni barw CIELUV, okazują się nie bielą i czerwienią, a kolorem jasnoszarym i buraczkowym. – Dzieje się tak, bo barwy dobierano do bandery na płótnie wełnianym. Te same wartości na innej tkaninie przyniosą odrębny efekt – mówił „Rzeczpospolitej” grafik Andrzej Ludwik Włoszczyński. Dlatego barwy narodowe mają być określone na nowo, tym razem za pomocą współczesnych palet kolorów. Jaki zatem odcień czerwonego pojawi się na dolnym pasie flagi? Pod uwagę bierze się używane w okresie międzywojennym: karmazyn i cynober.

Biel jest bielą i raczej nikt z tym właśnie kolorem nie będzie kontestował. W przypadku czerwieni, to już jest problem i znajdzie się wielu znawców tematu, choćby do dyskusji. Jaki zatem odcień czerwonego pojawi się na dolnym pasie flagi? Pod uwagę bierze się używane w okresie międzywojennym: karmazyn i cynober.

Zmiany nie ominą również wizerunku orła w koronie. Nasze godło straci cieniowanie, które jest niezgodne z zasadami heraldyki i zostanie przerysowane za pomocą grafiki wektorowej – ma to wzmocnić jego kontury. Przerysowana zostanie również korona, która zyska prześwity między kwiatonami. – Kwestią otwartą jest dodanie do korony krzyża. Byłoby to silnie umotywowane heraldycznie, jednak obawiamy się, że sprawa nabrałaby kontekstu politycznego – mówił „Rzeczpospolitej” jeden z urzędników.

Od jakiegoś czasu? trwały prace nad nowym symbolem narodowym miała to być chorągiew Rzeczypospolitej, czyli orzeł biały na czerwonym tle w obramowaniu wężyka generalskiego. Senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zawiesiła jednak dalsze prace, mimo że projekt był już niemal gotowy.

Powodem takiej decyzji była opinia, którą wydała Kancelaria Prezydenta. Zaleca ona zawieszenie dalszych prac. Zdaniem urzędników przywrócenie chorągwi to dobry pomysł jednak, zamiast dokonywać cząstkowej zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, należy opracować kompleksową nowelizację.

Moim zdaniem, zmiany powinny zostać jak najszybciej dokonane, zawiłości rozstrzygnięte, a defekty w symbolach narodowych raz na zawsze usunięte. To będzie bardzo trudne zważywszy na zapisy w Konstytucji dotyczące godła. Opis godła w Konstytucji wykracza poza ramy symbolu, w którym to opisie, godło staje się herbem, a to już nie jest to samo. Rosja ma herb dwu głowy i ma problem z głowy!

Trzeba zmienić Konstytucję, a to już jest problem! Chyba, że ów paradygmat stanie się pretekstem do zmiany obecnej Konstytucji RP! Popieram.

Komendant Główny ZS
St. insp. ZS Roman BUREK