Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Agencja Mienia Wojskowego oraz Urząd Miasta i Gminy Radom wraz ze spółkami miejskimi, zapraszają na XV edycję Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIRSHOW 2017,
który odbędzie się  w dniach 26-27 sierpnia 2017 roku na lotnisku 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego im. kpt. Żwirki i Wigury w Radomiu.

 
W tym roku największy event lotniczy w Polsce organizowany na radomskim lotnisku odbywa się pod hasłem 85. rocznicy brawurowego zwycięstwa Polaków – kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w 1932 roku w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge, należących ówcześnie do najbardziej wymagających zawodów tego typu na świecie. To właśnie na pamiątkę tamtych wydarzeń 28 sierpnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego, co stanowi doskonałą okazję, aby podczas AIRSHOW 2017 wspomnieć bardzo wiele sukcesów polskiego lotnictwa, barwną historię oraz niezwykłe osobowości.
W pokazach udział wezmą ekipy z dziesięciu państw. Zobaczymy statki powietrzne z Hiszpanii, Holandii, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Litwy, USA. Na radomskim niebie zaprezentują się zarówno wojskowe jak i cywilne statki powietrzne.
Program pokazów przewiduje wiele atrakcji nie tylko w powietrzu ale również na ziemi. Podczas AIR SHOW oprócz samolotów i śmigłowców, zaprezentowany zostanie sprzęt wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, a także potencjał uczelni i instytucji wojskowych.
Gratką dla wielbicieli militariów będzie wystawa sprzętu i uzbrojenia amerykańskich wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce.
Nowością będzie bogata oferta edukacyjno-historyczna pokazów. Dla widzów przygotowane zostaną specjalne strefy przeznaczone dla dzieci i młodzieży, które będą znakomitą okazją do przybliżenia chlubnych tradycji, barwnej historii  lotnictwa polskiego, jak również współczesności polskiej myśli lotniczej. Organizatorzy zapewnią najmłodszym pokazy filmów i multimediów, a także możliwość uczestnictwa w licznych konkursach oraz loty symulatorami.
Nadrzędną kwestią jest zapewnienie wszystkim uczestnikom pokazów oraz widzom bezpieczeństwa. Jest to podstawowe zadanie, które będziemy konsekwentnie realizować.
Wstęp na tegoroczne pokazy, po raz pierwszy będzie bezpłatny, jednak każdy wchodzący na teren radomskiego lotniska zostanie poddany kontroli. Na terenie pokazów nie będzie można spożywać ani nabyć alkoholu.
Nad bezpieczeństwem widzów czuwać będzie blisko 1300 osób personelu służb informacyjnych i porządkowych.

Źródło artykułu:
www.airshow.wp.mil.pl