W przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki wręczył państwowe medale i odznaczenia osobom, które w różny sposób przysłużyły się Polsce.

Wśród odznaczonych byli księża, opozycjoniści oraz przedstawiciele organizacji patriotycznych i społecznych. Ojczyźnie można służyć na wiele sposobów – mówił wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki. Ludzie, którzy opiekowali się miejscami pamięci, czy ci, którzy działali bardzo aktywnie w czasach komunistycznych i naprawdę musieli zapłacić wielką cenę za to, czy ci, którzy na co dzień działają na rzecz współobywateli chociażby oddając krew – dzisiaj tym wszystkim mówimy dziękuję, bo ojczyźnie służyć możemy w różny sposób – zaznaczył wojewoda. Przypomniał także, że pierwszym ojcem odzyskanej niepodległości był Józef Piłsudski. Główny autor procesu powrotu ojczyzny na mapę Europy po latach rozbiorów Marszałek J. Piłsudski oddał ogromne zasługi dla naszego narodu poprzez swoją wieloletnią i bezkompromisową walkę o niepodległość i rolę w odrodzeniu Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Jako twórca zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 już za życia stał się ikoną niepodległej Polski.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego Medalem ”Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” został uhonorowany st. komp. ZS Wiesław Jaworski Komendant Oddziału Związku Strzeleckiego w Stargardzie. Łącznie odznaczone zostały 23 osoby. Wśród odznaczonych znaleźli się również sybiracy.

Art. W. Jaworski, zdjęcia własne