Szydłowiec-Sadek

19 stycznia br. w Szydłowcu rozpoczęły się Centralne Obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Przed południem w Szkole w Sadku odbył się Konkurs Historyczny pt. Powstanie Styczniowe 1863-64 LATA 1857-1866 w ramach wydarzenia „XVIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec-Mirzec”, realizowanego przez Związek Strzelecki. Konkurs online przeprowadzono za pomocą platformy test portal. W konkursie udział wzięło 33 uczniów z 13 szkół. Do ścisłego grona laureatów zakwalifikowało się dziewięciu uczniów. Po dogrywce, Komisja Konkursowa przyznała: – cztery równorzędne pierwsze miejsca dla: Mateusza Wójcickiego (SP Małyszyn), Wojciecha Trzoska (SP Starachowice), Macieja Bzymka (SP Starachowice) oraz Huberta Gralca (SP Mirzec);- trzy drugie miejsca dla: Michała Sadowskiego (SP Małyszyn), Konrada Kleczaja (SP Małyszyn) oraz Małgorzaty Dąbrowy (SP Wysoka);- trzecie miejsca dla: Karoliny Rafalskiej (SP Gadka), Julia Witczak (Mazowszany).

Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się 19 stycznia na Rynku Wielkim w Szydłowcu, gdzie zgromadzonych w imieniu organizatorów powitała kierownik Wydziału Kultury i Dziedzictwa SCK-Zamek Agnieszka Sobutka-Klepaczewska. Tuż potem został odśpiewany „Hymn Narodowy”.

Następnie zebrani przemaszerowali do szydłowieckiej fary, gdzie odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny oraz Powstańców 1863 r., będąca wyrazem hołdu dla bohaterów Powstania Styczniowego.

Po mszy uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą ks. Aleksandra Malanowicza, gdzie złożyli biało-czerwone kwiaty, w kolejnym etapie uroczystości udali się na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty na grobach Powstańców oraz przy kapliczce upamiętniającej bohaterów Powstania Styczniowego u zbiegu ulic Kąpielowej, Narutowicza i Sowińskiego, zabezpieczenie logistyczne wykonali Strzelcy Związku Strzeleckiego z Oddziału Szydłowiec.

Pierwszy dzień centralnych obchodów zakończył się w szydłowieckim zamku, gdzie podczas tegorocznych uroczystości w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego przez Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa zostali uhonorowani okolicznościowymi ryngrafami za krzewienie patriotyzmu i pielęgnowanie pamięci o bohaterach Powstania Styczniowego: Komendant Główny Związku Strzeleckiego a zarazem Komendant Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec –Mirzec st. insp. ZS Roman Burek oraz Daniel Woś – Komendant Marszu Szlakiem Powstańców Suchedniów-Bodzentyn, Prezes Zarządu Federacji Kapituły Równość – Wolność – Niepodległość.

Zwieńczeniem wydarzenia był spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez Teatr U RADZIWIŁŁA pt. „Zapisać w dziejach nieśmiertelne, jestem”, w reżyserii Sławy Lorenc – Hanusz. Po spektaklu odbyła się prelekcja Lechosława Wąsika zatytułowana „Powstańcy Styczniowi związani z Ziemią Szydłowiecką”. To spotkanie nie tylko dostarczyło uczestnikom wiedzy historycznej, ale także wprowadziło ich w atmosferę epoki Powstania Styczniowego.

Organizacja Centralnych Obchodów Wybuchu Powstania Styczniowego stanowi istotny element pielęgnowania tradycji i kształtowania świadomości historycznej społeczności oraz oddanie hołdu bohaterom z przeszłości. Następnie Strzelcy z Związku Strzeleckiego udali się do Szkoły w Sadku na nocleg.

Sadek-Kierz Niedźwiedzi

Rankiem, 20 stycznia wyruszyli uczestnicy XVIII Marszu na trasę do Kierza Niedźwiedziego. O godzinie 9:00 z małym osunięciem czasowym rozpoczęły się uroczystości przy mogile powstańczej 1863 roku. Na miejsce stawili się władze lokalnej społeczności, Strzelcy i jak zawsze niezawodni Parlamentarzyści. W tym roku nie było wystrzałów armatnich oraz Apelu poległych, za to przybyli członkowie GRH Warka i Szwadronu Radomskiego w sile pięciu koni do tego wszyscy barwnie ubrani w charakterystyczny ubiór epoki powstania. Komendant Główny Roman Burek wyróżnił dyplomem za zaangażowanie i okazaną życzliwość: Wójta Gminy Skarżysko Kościelne-PanaJacka Bryzika, Dyrektora Szkoły w Kierzu Niedźwiedzim-Pana Jacka Banaszczyka, Nauczyciela Historii-Pana Sławomira Ziewieckiego, Radnego Gminy Skarżysko Kościelne-Pana Tomasza Winiarskiego. Dodał: Jesteśmy głęboko wdzięczni za Państwa zaangażowanie i hojność, które zawsze będziemy wspominać z głębokim szacunkiem i wdzięcznością. Następnie zwrócił uwagę na konieczność udziału w marszu lokalnej społeczności, stwierdził, że należy zaangażować Strażaków, Dyrektorów Szkół, Nauczycieli, Uczniów i wszystkich chętnych. Na koniec odczytał przygotowany tekst pt. Józef Piłsudski a powstańcy styczniowi

Przykład powstańców styczniowych stawiał Józef Piłsudski członkom organizacji strzeleckich za wzór do naśladowania, kiedy w styczniu 1914 roku (tj. przed wybuchem I wojny światowej) na pogrzebie Józefa Kajetana Janowskiego żegnał w jego osobie Rząd Narodowy, mówił tak: „nie pozostaje nam nic innego jak ująć w dłoń ten sztandar, który on tak wysoko dzierżył, i iść z nim w bój”.

Legioniści na swym szlaku bojowym 1914-1917 otaczali opieką miejsca związane z powstaniem styczniowym. Od 1916 r. otwarcie organizowali uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe, w tym stracenie Traugutta w Warszawie.

Po odzyskaniu niepodległości Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa rozkazem z 22 stycznia 1919 r. uznał weteranów powstania za żołnierzy Wojska Polskiego, którym należy oddawać honory wojskowe. Wprowadzono dla nich specjalny granatowy mundur, później przyznano honorowe stopnie oficerskie podporucznika WP i dożywotnią pensję (1919 r.) oraz nadano ordery: Virtuti Militari (59), Krzyż Walecznych (185), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), w 1930 r. Krzyż Niepodległości (421) i Medal Niepodległości oraz Krzyż Niepodległości z Mieczami (365). Nadano go także poległym i zmarłym powstańcom, a wyrazem symbolicznym tego aktu było zawieszenie Krzyża Niepodległości z mieczami na Krzyżu Traugutta w miejscu kaźni na stoku Cytadeli w Warszawie. Uporządkowano cmentarze, fundowano tablice pamiątkowe, m.in. na Bramie straceń Cytadeli dla Traugutta i towarzyszy straconych 5 sierpnia 1864 r. Tradycja powstania styczniowego została wpisana do oficjalnych obchodów świąt państwowych, a weterani należeli do ich honorowych uczestników. Pułki wojskowe i szkoły otrzymywały powstańczych patronów. W 1933 r. w całej Polsce uroczyście obchodzono 70 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W 1939 r. żyło jeszcze 59 powstańców, ostatni – uznany za honorowego żołnierza AK – zmarł w marcu 1946 r.

Kierz Niedźwiedzi-Zbijów Mały

Ze sztandarem Związku Strzeleckiego wyszli na trasę 7 kilometrowego odcinka Strzelcy i Szwadron Radomski, by na szlaku powstańczym wzruszyć sumienia ludzi do udziału w manifestacji na chwałę Powstańcom Styczniowym.

Po krótkich uroczystościach przed Szkołą w Zbijowie Małym, gdzie zapalono znicze przed tablicą Jana Prendowskiego wszyscy uczestnicy udali się na akademię patriotyczną przygotowaną przez nauczycieli w wykonaniu tutejszych uczniów oraz dużą porcję smacznego poczęstunku. Po akademii odbyła się prelekcja Lechosława Wąsika zatytułowana „Powstańcy Styczniowi związani z Ziemią Szydłowiecką”. To fantastyczne spotkanie nie tylko dostarczyło uczestnikom wiedzy historycznej, ale także wprowadziło ich w atmosferę epoki Powstania Styczniowego. Komendant Główny wręczył uczniom biorącym udział w przedstawieniu gadżety marszowe w podziękowaniu za ich postawę patriotyczną podczas występu. Następnie wyróżnił dyplomem za zaangażowanie i okazaną życzliwość: Wójta Gminy Mirów-Pana Artura Siwiorka, Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbijowie Małym – Pani Marzanny Błach, Dyplom dla Starostwa Szydłowieckiego odebrał Radny Powiatu Marek Sokołowski, Rodziców Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Zbijowie Małym, Nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbijowie Małym, Obsługę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbijowie Małym i mieszkańca Zbijowa Dużego Piotra Gołosza, który od wielu lat (pierwszego marszu) uczestniczy i wspiera ideę i tradycję marszu. Wójt Gminy i Dyrektor Szkoły podziękowali wszystkim uczestnikom za przybycie i zaprosili na następny rok.

Zbijów Mały-Grzybowa Góra-Mirzec

Chętni uczestnicy marszu udali się samochodami do Grzybowej Góry, by rozpocząć ostatni odcinek (7 km) marszu przez Gadkę do Mirca. Szwadron konny udał się swoimi drogami ze względu na warunki atmosferyczne (zima) do miejsca docelowego w Mircu.

161 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego została upamiętniona uroczystościami w Mircu.

W sobotę wieczorem na hali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Mircu odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem uczniów szkoły podstawowej w Mircu oraz Związku Strzeleckiego na czele z Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego Romanem Burkiem.

Wśród gości obecnych na uroczystości byli: Dariusz Dąbrowski Wicestarosta Starachowicki, Ryszard Nowak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Roman Burek Komendant Główny Związku Strzeleckiego, przedstawiciele Związku Strzeleckiego: Rafał Bociąg, Andrzej Górski, Tomasz Szafrański, Piotr Korytnicki, Lechosław Wąsik, Marek Sokołowski, Natalia Koźmińska, grupa rekonstrukcji historycznych z Warki z dowódcą Sławomirem Gablerą, szwadron radomski z dowódcą Jackiem Fryśkowskim oraz Tomaszem Szulferem, Anna Rokita Dyrektor SP ZOZ Ośrodka Zdrowia w Mircu, Dorota Tomaszewska Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec, Radni Rady Gminy w Mircu, Sołtysi, przedstawiciele jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy. Na mirzeckie obchody dotarli uczestnicy Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 Szydłowiec – Mirzec, którzy w szkole w Mircu po raz szesnasty spędzili noc przed niedzielnymi obchody rocznicy Powstania Styczniowego w Wąchocku.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Alicja Raczyńska rozpoczęła uroczystość, Zastępca Wójta Gminy Mirzec Anna Piątek przywitała przybyłych gości i oddała głos uczniom, którzy pod okiem nauczycieli p. Teresy Gach i p. Małgorzaty Strzelec przygotowali przedstawienie pod hasłem „Szliśmy do Ciebie Polsko”. Uczniowie przedstawili sceny związane z Powstaniem Styczniowym, przybliżyli widzom fragment historii oraz postaci Jadwigi i Józefa Prendowskich, Mariana Langiewicza – związany z ziemią mirzecką. Widzowie oprócz scen artystycznych obejrzeli także prezentację multimedialną przedstawiająca migawki z okresu Powstania. Za oprawę muzyczną odpowiadał p. Piotr Spadło a dekorację przygotowała p. Anna Kawalec. Po występie wszystkim aktorom oraz ich opiekunom podziękowała Zastępca Wójta Anna Piątek.

Po części artystycznej Przewodniczący Komisji Historycznej Lechosław Wąsik ogłosił wyniki konkursu historycznego. W konkursie udział wzięło 33 uczniów z 13 szkół. Do grona laureatów zakwalifikowało się dziewięć osób. Komisja Konkursowa przyznała: – cztery równorzędne pierwsze miejsca dla: Mateusza Wójcickiego (SP Małyszyn), Wojciecha Trzoska (SP Starachowice), Macieja Bzymka (SP Starachowice) oraz Huberta Gralca (SP Mirzec);- trzy drugie miejsca dla: Michała Sadowskiego (SP Małyszyn), Konrada Kleczaja (SP Małyszyn) oraz Małgorzaty Dąbrowy (SP Wysoka);- trzecie miejsca dla: Karoliny Rafalskiej (SP Gadka), Julia Witczak (Mazowszany). Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Związek Strzelecki oraz Wójta Gminy Mirzec Mirosława Seweryna.

Komendant główny Związku Strzeleckiego Roman Burek wręczył dyplomy w formie podziękowania za okazaną pomoc w realizacji przedsięwzięcia patriotycznego. Wyróżnieni zostali: Wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn, Zastępca Wójta Gminy Mirzec Anna Piątek, Kierownik Referatu Ogólno organizacyjnego Urzędu Gminy Karolina Nosowicz-Kijewska, Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorota Tomaszewska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Alicja Raczyńska, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Dyrektor Parku Kultury w Starachowicach Agnieszka Lasek-Piwarska, GRH Warka i Szwadron Radomski.

Na zakończenie głos zabrał wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, przekazując wyrazy podziękowania za organizację uroczystości.

Pani Alicja Raczyńska dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu podziękowała również strażakom jednostki OSP Gadka za poczęstunek w postaci gorącej herbaty dla uczestników marszu styczniowego trasą Grzybowa Góra – Mirzec.

Drugiego dnia obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Niepodległości w centrum Mirca, przy pamiątkowej tablicy w parku przy Modrzewiowym Dworku oraz na nagrobku Józefa Prendowskiego na cmentarzu w Mircu. Hołd oddali: delegacja z Gminy Mirzec: wójt Mirosław Seweryn, zastępca wójta Anna Piątek, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Jan Zawisza, Wicestarosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Nowak, delegacja Rady Gminy w Mircu Anna Kawalec, Sylwia Błach, Radosław Gralec, Piotr Kruk, delegacja Młodzieżowej Rady Gminy w Mircu, delegacja Nadleśnictwa Starachowice, delegacja Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Trębowcu i Strzelcy uczestnicy marszu. W kościele w Mircu została odprawiona msza, którą koncelebrował ksiądz Paweł Bańkowski. Podczas uroczystości asystowali członkowie Związku Strzeleckiego z Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego Romanem Burkiem.

Mirzec-Starachowice

Centralne Zawody w strzelaniu o Odznakę Strzelecką.
Podczas organizowanego XVIII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec-Mirzec w dniu 21 stycznia (niedziela) 2024 roku przeprowadzono Centralne Zawody w strzelaniu o Odznakę Strzelecką z broni sportowej kbks kaliber 5, 6 mm, nabój sportowy bocznego zapłonu.
Po podliczeniu punktów zwycięzcami zawodów w strzelaniu o OS zostali:
I-miejsce Krystian Tylak Oddział Konin 87 pkt,
II-miejsce Dawid Stopa Oddział Szydłowiec 81 pkt,
III-miejsce Andrzej Górski Oddział Szydłowiec 73 pkt,
Laureaci zawodów strzeleckich otrzymali nagrody.
Wszystkim zdobywcom Odznaki Strzeleckiej składam Gratulacje.
Nadanie Odznaki Strzeleckiej.
Na podstawie protokołu strzelania kwalifikacyjnego Centralnych Zawodów w strzelaniu o Odznakę Strzelecką w Starachowicach w dniu 21października 2024 roku
nadaję odznakę III stopnia-brązową wraz Legitymacją:
Krystian Tylak Oddział Konin 87 pkt,
Dawid Stopa Oddział Szydłowiec 81 pkt.

W strzelaniu o odznakę wzięło udział 17 chętnych, tylko 2 osoby wystrzelały Odznakę III stopnia-brązową.

Wszystkim zaangażowanym w organizację 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w tym: Patronowi Honorowemu, Współorganizatorom, Partnerom Obchodów i Marszu składamy serdeczne podziękowania oraz uczestnikom konkursu historycznego i zawodów strzeleckich.

Dziękujemy Nadleśnictwu Starachowice, Nadleśnictwu Skarżysko Delegaturze IPN w Kielcach, Delegaturze IPN w Radomiu

Szczególne Podziękowanie kierujemy do ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. z siedzibą w Świerżach Górnych. Podczas trwania uroczystości oraz udzielanych wywiadów dla mediów wymieniano z nazwy, partnera wydarzenia ENEA wytwarzanie

Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność za pomoc i merytoryczne wsparcie udzielone przy realizacji konkursu historycznego pt. „Powstanie Styczniowe 1863-64 LATA 1857-1866”.

Pragnę raz jeszcze podziękować za okazaną życzliwość i wiarę w naszą misję. Wasza pomoc zapewniła nam zasoby potrzebne do realizacji przedsięwzięcia patriotycznego pn. XVIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec-Mirzec, organizowanego przez Związek Strzelecki w dniach 19-21.01.2024 r.

Z wyrazami wdzięczności i życzliwości
Komendant Marszu

Art. Roman Burek

logo ENEA

Zdjęcia:

Zdjęcia i filmy: Własne kamera Go Pro, Nasz Szydłowiec, Marek Sokołowski, Marta Domańska, Piotr Korytnicki, Franek Gawor, Tomasz Szafrański, Andrzej Górski.