KOMUNIKAT PRASOWY IPN 15.03.2018
Do 31 marca 2018 r. przyjmujemy zgłoszenia do konkursu historycznego
„Rotmistrz dla niepodległej”. Życie i działalność rtm. Witolda Pileckiego (1901-1948)
na tle historii Polski
W 70. rocznicę haniebnego skazania, a następnie stracenia rtm. Witolda Pileckiego, oficera ZWZ-AK i II Korpusu Polskiego, organizatora konspiracji w KL Auschwitz, powstańca warszawskiego, zachęcamy młodzież szkół średnich do udziału w konkursie na najciekawszą formę dziennikarską popularyzującą wiedzę o Rotmistrzu.
W konkursie mogą wziąć udział szkoły z obszaru działania Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca 2018 r.
W pierwszym etapie konkursu trzyosobowy zespół uczniowski przygotowuje do wyboru: gazetkę szkolną – tradycyjną bądź multimedialną, poświęconą postaci Witolda Pileckiego lub wybranemu aspektowi historii II RP, zawierającą minimum dwie wypowiedzi mieszczące się w obrębie gatunków prasowych (artykuł wstępny, dyskusja, esej, felieton, kalendarium, notatka, recenzja, relacja, reportaż, sprawozdanie, sylwetka, wywiad) – lub nagranie audycji radiowej o długości od 5 do 10 minut, zawierającej minimum dwie wypowiedzi mieszczące się w obrębie gatunków radiowych (dyskusja, felieton, kalendarium, pogadanka, relacja, reportaż, sonda, wywiad, obrazki dźwiękowe).
Finałowy etap konkursu, do którego zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 18 najlepszych zespołów, odbędzie się 5 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim i będzie miał formę turnieju wiedzy o rtm. Pileckim i historii Polski w kontekście zmagań o odzyskanie niepodległości i dążeń wolnościowych aż po okres zbrojnej konspiracji antykomunistycznej po drugiej wojnie światowej.
Cele konkursu:
poznanie sylwetki i czynów rtm. Witolda Pileckiego, rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą Polski wśród uczestników konkursu, kształtowanie postaw patriotycznych, a także zainspirowanie do pracy twórczej i rozwijania własnej kreatywności.
Organizatorami przedsięwzięcia są Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Szczegółowe zasady konkursu ujęte są w regulaminie.