Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie godz. 20.00.

W dniu 14 sierpnia na cmentarzu powązkowskim w Warszawie odbył się Apel Pamięci z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra MON Antoniego Macierewicza, generałów WP i wielu dostojnych gości.

Pan Prezydent powiedział m. in.

,,Przede wszystkim cieszę się ogromnie z tego, że w przeddzień Święta Wojska Polskiego, w przeddzień 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej spotykamy się właśnie tutaj, na warszawskim Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim, przy kwaterach żołnierzy poległych w tamtej wielkiej wojnie i w tamtej wielkiej bitwie”.

,,I w tych nominacjach, i w tym cmentarzu jedna rzecz jest niesamowita. Otóż gdy patrzymy na groby poległych polskich żołnierzy, to ja osobiście mam jedną pewność: tutaj unosi się ten specyficzny, niezwykły duch – duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej. Bo za taką właśnie niezniszczalną Polskę wolną, suwerenną, niepodległą oni wszyscy oddali życie: czy to w 1920 roku, czy w 1939 roku, czy w ogóle w czasie II wojny światowej, w Powstaniu Warszawskim, czy też po tym, gdy II wojna światowa oficjalnie się zakończyła. Ale tutaj byli tacy dzielni żołnierze, którzy cały czas walczyli z komunistycznym zniewoleniem, bo nie chcieli się zgodzić na niesuwerenną Polskę. I oni też tutaj, na tym cmentarzu, leżą. Na szczęście w ostatnich latach udaje się zapewniać im godny pochówek. I jak to już wielokrotnie mówiłem właśnie dzięki temu Polska odzyskuje godność”.

W Apelu Pamięci uczestniczyła delegacja ZS z Komendantem Głównym ZS st. insp. ZS Romanem BURKIEM i st. strz. Januszem ZIEMBICKIM

Uroczystość przy pomniku zakończyło odczytanie Apelu Pamięci, Salwa Honorowa i złożenie wieńców.

Artykuł: J. ZIEMBICKI, zdjęcia własne, prezydent.pl, polskieradio.pl