Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Niepodległości w centrum Mirca oraz przed pamiątkową tablicą znajdującą się obok Modrzewiowego Dworku i na mogile Józefa Prendowskiego na starym, mirzeckim cmentarzu.

W Mircu cześć powstańcom styczniowym oddano upamiętniając jednego z nich, pochodzącego z tej okolicy Józefa Prendowskiego.

– Jego rodzina od początku była zaangażowana w sprawy powstania, ich modrzewiowy dworek stał się miejscem spotkań i schronieniem dla powstańców – przypomina wójt Mirca Mirosław Seweryn.

– Tu gościł Marian Langiewicz, Jadwiga Prendowska szyła sztandar dla powstańców, a ich dom był miejscem, gdzie obrońcy Ojczyzny mogli znaleźć opiekę, wyżywienie i odpoczynek, aby wyruszyć na Wykus i do Wąchocka – podkreślił.

Sztandar uszyty był z wykorzystaniem wizerunku orła wyhaftowanego na atłasie, który Jadwiga przywiozła ze Skalbmierza. Towarzyszył Dionizemu Czachowskiemu i powiewał na klasztorze na Świętym Krzyżu.

Nagrobek Józefa Prendowskiego był pierwszym, który udało się odnowić ze zbiórek podczas Wszystkich Świętych. Kolejnym był nagrobek jego ojca, Jana Prendowskiego – przypomina Anna Kawalec, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda.

W najbliższych dniach delegacja z gminy Mirzec razem z miejscowym kołem gospodyń wiejskich pojedzie na cmentarz w Czyżowie Szlacheckim, gdzie pochowana jest Jadwiga Prendowska.

Artykuł: Roman Burek
Zdjęcia: Radio Kielce oraz Własne

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległościprezydent.plOkolicznościowy znak graficznego Prezydenta RP "Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018"