W piątek o godz. 13.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się modlitwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Będzie ona miała charakter ekumeniczny. Wezmą w niej udział: bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, prawosławny biskup polowy abp Jerzy Pańkowski oraz ewangelicki biskup polowy Mirosław Wola. Pojutrze przypada dziesiąta rocznica katastrofy, w której zginęli wszyscy pasażerowie państwowej delegacji na uroczystości upamiętniające Zbrodnię Katyńską, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Po zakończeniu wspólnej modlitwy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej złożone zostaną kwiaty i znicze. Biskupi polowi udadzą się także do krypty w podziemiach katedry, gdzie spoczywają bp gen. broni Tadeusz Płoski i ks. płk Jan Osiński, którzy zginęli w tej katastrofie.

„W katastrofie 10 kwietnia 2010 r., zginęły najważniejsze osoby w naszym państwie: Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych, najwyżsi rangą dowódcy wojskowi, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wielu ważnych środowisk. Niepowetowane straty poniosło także każde z duszpasterstw wojskowych – zginęli biskupi polowi katolicki i prawosławny oraz naczelny kapelan ewangelicki. Powstała rana, która krwawi do dzisiejszego dnia. W każdą rocznicę tej katastrofy pamiętaliśmy o zmarłych sprawując Msze św. i modląc się w wielu miejscach naszej Ojczyzny. W tym roku z powodu pandemii musimy ograniczyć się do skromnej uroczystości. Wraz z wieloma osobami, które w Wielki Piątek będą łączyć się z nami online, będziemy prosić Boga w intencji wszystkich ofiar katastrofy o dar nieba – powiedział bp Guzdek.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne w Polsce nabożeństwo odbędzie się bez udziału wiernych. Na stronach internetowych Ordynariatu Polowego (www.ordynariat.pl), katedry polowej Wojska Polskiego (www.katedrapolowa.pl) oraz w mediach społecznościowych zostanie przeprowadzona transmisja.

kos / Warszawa