Czym jest „Polska Dziś Woła Nas” ?

„Polska dziś woła Nas” jest inicjatywą Parafii im. Św. Macieja w Andrychowie, która we współpracy z „JaNowyTeatr” i ogromnym wsparciu parafian oraz sponsorów przygotowała sztukę o bolesnej stronie naszej historii.

Przedstawienie opowiada o losach oddziału Henryka Antoniego „Bartka” Flamego, który w okresie powojennym przewodził największemu zgrupowaniu niepodległościowemu na terenie Śląska Cieszyńskiego. Nie jest to jednak opowieść o nieśmiertelnych żołnierzach, jakich oglądamy w telewizji, lecz o młodych patriotach, dla których walka o wolną i niepodległą Polskę była ważniejsza niż życie. Co najważniejsze, nie przedstawiamy tylko scen partyzanckich, ale też sceny „reżimowe”, które pokazują spisek i sposoby działania Urzędu Bezpieczeństwa.

Scenariusz odznacza się wiernym odwzorowaniem historii, którą przeżyli bohaterowie ukazani w spektaklu.

W całe przedsięwzięcie jest zaangażowane około 80 osób: w tym my, aktorzy, wybitni muzycy oraz pomoc techniczna. Wszyscy bardzo poważnie podeszliśmy do tego wydarzenia. Pomimo ciężkich chwil, stresu oraz goniącego nas czasu udało nam się przezwyciężyć przeciwności.

Chwile przed piątkową premierą były dla nas pełne stresu i niepewności: czy aby na pewno wszystko wyjdzie po naszej myśli, czy nikt nie zapomni tekstu – i na koniec – jak zostaniemy odebrani przez widownię. Po ponad dwóch godzinach wszyscy aktorzy wyszli na scenę i wtedy już wiedzieliśmy – udało się! Te gromkie brawa publiczności widok wzruszonych twarzy oraz liczne podziękowania dodały nam otuchy i pewności siebie. Wtedy wszystko było jasne – że to co robiliśmy przez prawie rok czasu miało sens.

Podczas piątkowej i sobotniej premiery (16,17 czerwca 2017 roku) sala pękała w szwach, brakowało miejsca na sali, nie wspominając już o miejscach siedzących.

Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu ten sukces powtórzył się następnego dnia.

Jeżeli chcieliby Państwo obejrzeć nas po raz pierwszy lub nawet kolejny serdecznie zapraszamy Was do Wadowic, gdzie na zaproszenie Starosty wystąpimy w Wadowickim Centrum Kultury o godzinie 17.

Zapraszamy !