W dniu 10.12.2016 (sobota) w Urlach odbyło się szkolenie z taktyki zielonej.

Uczniowie i strzelcy przerobili podstawy topografii. Jak została podzielona ziemia i czemu to służy. Nauczyli się zgrywania mapy z terenem. Orientacji w terenie i wskazywanie charakterystycznych punktów na mapie i terenie bez użycia kompasu. Wykład w klasie z materiałami typu mapy 30 szt i jedna mapa duża poglądowa do sprawdzenia przyswojenia materiału przez uczniów. W czasie wykładu przerobiono też zasady poruszania się po lesie i używania znaków werbalnych (czemu służą). Strzelcy zostali także zapoznani ze sposobami planowania marszów na mapie i wyborze dróg optymalnych i bezpiecznych przejść do celu.

Następnie podzieleni na grupy wyszliśmy w teren, gdzie rozpalaliśmy małe ogniska w trudnych warunkach (niska temperatura, wysoka wilgotność, opady deszczu) za pomocą jedynie krzesiwa magnezowego, noża i dostępnych materiałów palnych takich jak wióry, kora brzozy.

Ogromnie przydatnym w takich warunkach, jak się okazało stał się tampon. Taki zwykły tampax – odpowiednio rozdrobniony od krzesiwa zajmuje się ogniem momentalnie.

Później również w podgrupach ćwiczyliśmy maskowanie. Tzn.: każda grupa miała zamaskować strzelca w lesie tak, aby nie był widziany w dzień przez grupę patrolującą.

Te zajęcia odbyły się w lesie obok szkoły. Uczniowie i strzelcy zapoznali się ze sposobami cichego marszu po lesie, oraz szyki marszowe w lesie.