Szanowni Państwo!

Ogólnopolski XV Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec Sadek Kierz Niedźwiedzi Zbijów Mały Mirzec Wąchock w dniach 22-24 I 2021 r., jest przygotowywany, a uroczysta inauguracja rozpocznie się w Szydłowcu w dniu 22 stycznia o godzinie 15:00.

Wystąpiłem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o Patronat Honorowy.

Strzelecki marsz szlakiem walk powstańczych z 1863 roku będzie doskonałym przykładem krzewienia patriotyzmu i  pamięci o ówczesnych bohaterach. Wchodzi do tradycji, literatury i kultury, jest drogowskazem dla kolejnych pokoleń, których wysiłki uwieńczyło odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., staje się częścią naszej historii.

W trakcie marszu zostanie przeprowadzony konkurs historyczny w formie testu. Przewidziano w konkursie 20 pytań o różnej skali ocen. Pytania zostaną przesłane do samorządów i szkół z terenów czterech powiatów, które z kolei przekażą pytania zainteresowanym placówkom szkolnym. W sprawie konkursu zostało przygotowanych około 250 pytań i odpowiedzi. Konkurs historyczny skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz uczestników marszu. Dla finalistów konkursu historycznego przygotowano nagrody i wyróżnienia.

Zawody strzeleckie z broni sportowej zostaną przeprowadzone dla 40 śmiałków na terenie szkoły w Sadku jako zawody drużynowe i indywidualne. Dla najlepszych, również przewidziano atrakcyjne nagrody oraz wyróżnienia.

Przewidziano również kilka spotkań z uczniami z okolicznych szkół w celach prezentacji idei marszu.

Uczestnicy obchodów 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, to głównie dzieci i młodzież szkolna, szkół podstawowych i średnich: strzelcy, orlęta, piłsudczycy, harcerze i żołnierze, wszyscy – świadomi swej przeszłości i pochodzenia, pełnowartościowi ochotnicy umocowani w polskości – gotowi by służyć Ojczyźnie.

Roman Burek-Komendant Marszu